Współcześnie na fali powrotu do stylu retro producenci mebli i sprzętu AGD zaproponowali nowe linie produktów inspirowanych wzornictwem z lat 40. i 50.

Kuchnia w stylu retro

Organizowanie kuchni w stylu retro nie polega na wyrzuceniu kuchenki elektrycznej, nowoczesnej lodówki i innego sprzętu AGD, ani nawet na przenoszeniu antyków do „serca domu”. Istotą kuchni retro jest odpowiednia gama kolorów i korzystanie z form nawiązujących do wzornictwa z połowy XX wieku.

Ciepło domowego ogniska i radosny wystrój

Kuchnia w stylu retro prezentuje się jako przytulne pomieszczenie pełne domowego ciepła, co odróżnia ją od kuchni w stylu industrialnym lub minimalistycznym. Meble i sprzęt AGD tworzą bazę wystroju, więc powinny być one stylizowane na styl retro.

Wybierz drewniane meble w jasnym odcieniu – polecane są beże i biele, ponieważ „rozświetlają” pomieszczenie i wprowadzają w radosny nastrój. Dopełnieniem jasnej kolorystyki są pastelowe, przybrudzone kolory.

Takie meble nie prezentują się dobrze w połączeniu ze standardowym designem promowanym przez producentów AGD – wybierz tylko takie sprzęty, które są stylizowane na AGD z minionej epoki. Charakterystycznymi cechami wzornictwa sprzętu AGD z połowy XX wieku są kolorowe obudowy z opływowymi kształtami.

Zielona kuchnia retro

Kilka słów o kolorach

Biały i beżowy kolor pełnią rolę bazy gamy kolorystycznej – uzupełnij ją takimi kolorami, jak pastelowy błękit, pudrowy róż, jasny odcień żółci lub zieleni. Możesz łączyć różne pastelowe kolory, co również daje ciekawy efekt. Przyjrzyj się przykładom aranżacji wnętrz w stylu retro, aby zrozumieć zasady tworzenia takiego wystroju.

Unikaj ciemnych barw, szarości i brązów. Nie musisz rezygnować z nasyconych kolorów, ale ogranicz je do akcesoriów. Jasna kolorystyka to nie wszystko – zadbaj także o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia.

Materiały w stylu retro

Pojemniki na cukier retro

Podczas gdy minimalizm i styl industrialny są kojarzone głównie z połączenia metalu i szkła, styl retro stawia na trio – drewno, metal i szkło. Z metalu wykonuje się nie tylko typowe przyrządy kuchenne, czy zegary, ale również niektóre naczynia stylizowane na retro, np. dzbanek w beżowym kolorze. Tworzywa sztuczne są tu niemile widziane. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością dodatków w stylu retro – zachowaj umiar.

Akcesoria tworzą klimat retro

Zegar ścienny retro

Wykorzystaj umiejętnie akcesoria przeznaczone do wystroju wnętrza, aby stworzyć klimat retro. Wystarczy kilka dodatków o funkcjonalnym charakterze, na przykład zegar ścienny w kolorze pastelowego błękitu stylizowany na lata 50. i pojemniki na produkty spożywcze. Jeżeli potrzebujesz inspiracji, zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz – jakie akcesoria powinny być pod ręką. Przeglądaj kolekcje akcesoriów kuchennych utrzymane w duchu retro i wybierz spośród faworytów takie, które staną się dopełnieniem dla mebli i sprzętu AGD.

W ofercie naszego sklepu szczególnie wyróżnia się pod tym kątem kolekcja Living Nostalgia, której produkty można zobaczyć tutaj.

Czerp inspiracje z kuchni angielskiej i prowansalskiej

Nie masz pomysłu na kuchnię retro? Przyjrzyj się przykładom aranżacji wnętrz w stylu prowansalskim lub angielskim. Cennym źródłem inspiracji może być również styl rustykalny. Wszystkie te style łączy jedna cecha – zachowanie pewnych typowych właściwości przy jednoczesnej różnorodności form. Do typowych cech można zaliczyć elementy zabudowy kuchennej. Jednocześnie nie brakuje różnych wzorów – w przypadku stylu rustykalnego wykorzystuje się m.in. folklorystyczne desenie.

Kuchnia prowansalska

Cechą wyróżniającą kuchnię w stylu angielskim są nie tylko jasne odcienie, ale również skomplikowane, złożone wzornictwo zabudowy (m.in. gzymsów, mebli itd.) umożliwiające wyeksponowanie naczyń i akcesoriów. Ikoniczne zawieszone na miedzianych haczykach rondle, a także wazy i imponująco zdobione zastawy są charakterystyczne nie tylko dla kuchni w stylu angielskim, ale również dla wnętrz retro.


Zdjęcia aranżacji kuchennych wykorzystanych w artykule pobraliśmy ze stron:
www.kuchenny.com.pl/1167-22-kuchnia-retro.html
shoise.com/retro-kitchen/
www.homebook.pl/inspiracje/kuchnia/81427_-kuchnia-styl-prowansalski