Wagi i miarki w kuchni – bo dokładność do podstawa!

W kuchni precyzja ma ogromne znaczenie – wie o tym każda pani domu. Dlatego do podstawowego wyposażenia kuchni zaliczamy wagę kuchenną i miarki – w liczbie dostosowanej do potrzeb gospodyni.

Wagi kuchenne

Zdecydowana większość przepisów opiera się na dokładnym odważeniu poszczególnych komponentów. Precyzja jest niezmiernie istotna – tylko ze starannie i prawidłowo odmierzonych składników wypiek się uda. Miarki i wagi są przydatne także podczas przyrządzania rozmaitych potraw i przetworów.

Miarki kuchenne duże i małe

Miarki kuchenne są dostępne w różnych rozmiarach. Te największe posiadają objętość równą objętości szklanki – dokładnie 250 ml. Następne miarki stanowią 1/2, 1/2 i 1/4 objętości, albo 1/8 szklanki. Dodatkowo, w niektórych sklepach można znaleźć niewielkie miarki pełniące rolę odpowiedników 1/4 łyżeczki, 1/2 łyżeczki, 1 łyżeczki, a nawet 1 łyżki i 1/2 łyżki. Niewielkie miarki kuchenne są przydatne do odmierzania takich składników, jak soda oczyszczona i proszek do pieczenia.

Waga elektroniczna najdokładniejsza?

W powszechnej opinii waga elektroniczna jest bardziej dokładna nż mechaniczna. Granica błędu w przypadku wagi mechanicznej, w przypadku akcesorium niskiej jakości wynosi nawet do 20 g. Nie jest to jednak regułą! W odniesieniu do wagi elektronicznej niedokładność pomiaru jest równa 1 – 2 g, ale mechaniczne wagi także charakteryzują się wysoką dokładnością – oczywiście te z wyższej półki. Z jednej strony, plusem wagi elektronicznej jest również dostęp do dodatkowych funkcji, poprawiających komfort korzystania.

Z drugiej strony, to mechaniczne wagi kuchenne charakteryzują się częściej wyjątkowymi walorami estetycznymi. Wybierz wagę kuchenną, która będzie dobrze komponowała się z wystrojem wnętrza. Jeżeli aranżacja w kuchni ma charakter vintage lub retro, możesz dodatkowo podkreślić jej charakter wybierając stylizowaną wagę kuchenną Living Nostalgia.

Waga Living Nostalgia

Model mechaniczny – do codziennego gotowania

Panuje powszechny pogląd, że mechaniczna waga sprawdzi się głównie w przypadku prostych wyieków oraz codziennego gotowania. W restauracjach i innych punktach gastronomicznych warto posłużyć się bardziej precyzyjną wagą elektroniczną. Korzystają z niej także piekarnie i cukiernie. O wiele łatwiej odmierzyć prawidłową ilość składników, jeżeli waga jest wyposażona w zdejmowaną misę z miarką – na rynku jest dostępnych wiele akcesoriów tego typu, nie wszystkie oferują jednak tę możliwość.

Przed zakupem sprawdź maksymalne obciążenie

Przed zakupem wagi warto sprawdzić również maksymalne obciążenie wagi. Pomiar najczęściej wynosi w granicach od 1 kg do 5 kg. Wybór obciążenia jest szczególnie ważny wtedy, gdy waga ma być przeznaczona do ważenia owoców lub warzyw.

Dodatkowe funkcje – zwłaszcza dla dbających o linię!

Wśród bardzo przydatnych funkcji oferowanych przez wagi kuchenne można wymienić także tarowanie. Polega ono na tym, że waga podaje właściwą masę produktu, pomijając wagę pojemnika. Wagi elektroniczne dodatkowo wskazują na poziom węglowodanów, cholesterolu, węglowodanów, tłuszczów i białka, a także pozostałych składników odżywczych.