Zegary są funkcjonalne, a przy tym mają walory estetyczne. Są wykorzystywane nawet w minimalizmie, gdzie ogranicza się ilość dekoracji stawiając na funkcjonalność. Podpowiadamy, jak go wybrać, aby podkreślić charakter wnętrza.

Zegary ścienne

Czasy, kiedy do wyboru były tylko zegary ścienne w minimalistycznej, okrągłej formie, albo duże zegary z kukułką i wahadłem, minęły bezpowrotnie. Dziś wpisują się one w stylistyce retro lub vintage. Oprócz nich masz do wyboru efektowne, ścienne zegary o nowoczesnym kształcie i z bezgłośnym mechanizmem.

Funkcjonalny i estetyczny zarazem

Bibeloty pełniące wyłącznie funkcję estetyczną, na przykład wszelkiego rodzaju figurki, nie są ani trochę funkcjonalne, a przy tym zbiera się na nich kurz. Jeżeli nie kolekcjonujesz tego typu przedmiotów efektownie podkreśl charakter wystroju wykorzystując ścienne zegary. Podobnie, podwójny – funkcjonalno – estetyczny charakter – można przypisać wazonom i lampom. Przy wyborze ściennego zegara pamiętaj o tym, żeby reprezentował tę samą stylistykę, co inne elementy wystroju wnętrza.


Od każdej reguły jest wyjątek – eklektyczne aranżacje

Nie zawsze musisz wybierać taki sam zegar, jak pozostałe elementy wnętrza. Dopuszczalne jest na przykład umieszczenie zegara vintage w minimalistycznym wnętrzu, albo zegara retro we wnętrzu urządzonym w futurystycznym stylu. Na takiej regule opiera się eklektyzm – aranżacje łączące przeciwieństwa, zawierające pewne elementy reprezentujące różne style i epoki.

Zegary stylizowane na antyki

W zbudowaniu wyrazistego klimatu retro pomocne są zegary stylizowane na antyki, na przykład kominkowe. Przy wyborze tak charakterystycznych dodatków trzeba bardzo uważać, żeby nie przesadzić. Nie chodzi tylko o niepraktyczne zagracanie mieszkania zbyt dużą liczbą akcesoriów, ale również o stylistyczny chaos. Zegary stylizowane na antyki zwykle nie mają wiele wspólnego z zasadą oszczędzania przestrzeni i regułą unikania zbędnych detali, więc możliwość ich zastosowania w niektórych, mniej przestronnych pomieszczeniach jest stosunkowo ograniczona.

Zegary w stylu retro – metal i pastelowe kolory

Do mniej przestronnych pomieszczeń – jak również do większych przestrzeni – pasują zegary ścienne w stylu retro, ale nie stylizowane na antyki. Do ich wykonania wykorzystuje się zwykle takie materiały, jak metal i szkło lub tworzywo sztuczne. Retro design wyraża się głównie w pastelowych barwach oraz charakterystycznej czcionce cyfr widniejących na tradycyjnej, zegarowej tarczy. Zegar w kolorze pastelowego błękitu, podobnie jak beżowy zegar ścienny sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w kuchni.

Zegar Nostalgia

Bez tarczy też dobrze się prezentuje

Minimalizm stawia na jak najmniej detali – projektanci zegarów proponują ograniczenie elementów tworzących to akcesorium do wskazówek i znaczników – rezygnują z tarczy. Jej rolę przejmuje ściana. Sposób montażu jest bardzo łatwy. Do przymocowania mechanizmu z wskazówkami oraz znaczków z cyframi można użyć dwustronnej taśmy – zwykle jest załączana do zestawu. Minimalistyczne zegary bez tarczy sprawdzają się w tych bardziej i mniej przestronnych pomieszczeniach – ostatecznie o rozmiarze zegara i tak decyduje osoba przymocowująca poszczególne elementy do ściany.

Złoto, miedź i platyna – industrialny trend

Kolejną tendencją wśród zegarów zaznaczającą swą obecność w ostatnim czasie jest industrialne połączenie metalu i szkła – nie chodzi o aluminium, ani stal. Projektanci wykorzystują odpowiednie farby – złotą, miedzianą i platynową, a także grafikę tarczy, aby uzyskać efekt nowoczesności. Takie zegary podkreślają industrialne aranżacje loftów, ale mogą być wykorzystywane nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również w pomieszczeniach biurowych.