Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Ile trwa psychoterapia?

18 stycznia, 2025 Ile trwa psychoterapia


Pytanie, ile potrwa psychoterapia okazuje się jednym z najtrudniejszych, jakie terapeuta może otrzymać na pierwszym spotkaniu z klientem. W tym artykule spróbujemy na nie pośrednio odpowiedzieć, a także wyjaśnimy, co może wpływać na czas trwania terapii.

Ile trwa psychoterapia?

Psychoterapia czasem trwa kilka miesięcy, a czasem – całe życie. Brzmi to trochę jak truizm, ale trudno o inną odpowiedź. To, jak będzie wyglądał proces terapii, zależy przecież od problemu pacjenta, wybranego nurtu terapii, jakości relacji pacjenta z terapeutą. Tych czynników jest o wiele więcej i sprawiają, że ścieżka psychoterapii u każdej osoby wygląda inaczej. Przy okazji pierwszego spotkania z terapeutą na pewno warto o to zapytać.

Doświadczony specjalista z własnej praktyki doskonale wie, ile mniej więcej trwa psychoterapia depresji czy nerwicy, co nie znaczy, że na pewno sprawdzi się to w danym przypadku. Nawet jeśli na początku terapii ustalisz z terapeutą konkretny cel, możliwe, że w trakcie odkryjecie nowe kwestie, nad którymi warto pracować, a cały proces znów się wydłuży.

Dziś bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się terapie krótkoterminowe, które mają bardziej „konkretny” program pracy i rzeczywiście trwają nie dłużej niż kilka miesięcy, do roku. Sprawdzają się wtedy, gdy pacjent ma do rozwiązania konkretny problem, na przykład doświadczanie lęku w sytuacjach społecznych czy trudności z regulacją własnych emocji. Nawet w nurcie terapii dynamicznej, kojarzonej raczej z regularnymi spotkaniami przez długie lata, wyróżnia się formę intensywnej terapii krótkoterminowej (ISTDP), która ma przynieść efekty w najkrótszym możliwym czasie. To jednak wciąż oznacza 20-40 sesji.

W przypadku bardziej złożonych problemów, takich jak chroniczny lęku, nawracająca depresja czy głębokie zaburzenia osobowości, trwałe efekty u większości pacjentów daje dopiera terapia długoterminowa, trwająca przynajmniej rok lub 2 lata.

Od czego zależy czas trwania psychoterapii?

Co jeszcze – oprócz podejścia terapeutycznego i problemu pacjenta – może wpływać na to, ile trwa psychoterapia?

  • Zasoby pacjenta – a więc to, jakimi „narzędziami” już dysponuje. Na ile dobrze rozumie siebie i swoją sytuację, czy stawia opór wobec zmian w trakcie terapii, jakie ma tempo pracy.

  • Jakość relacji pacjenta z terapeutą – czyli wzajemnego zaufania i zaangażowania w terapię, bez których trwała zmiana po stronie pacjenta jest praktycznie niemożliwa.

  • Częstotliwość spotkań – regularne sesje z zasady sprzyjają szybszym postępom w pracy terapeutycznej.

  • Sytuacja finansowa pacjenta – bywa, że proces psychoterapii kończy się przedwcześnie ze względu na koszty sesji i trudną sytuację pacjenta. Pewną alternatywą jest w takiej sytuacji terapia refundowana, która wymaga jednak zdobycia skierowania u psychiatry, a potem – wolnego terminu u terapeuty, na co pacjenci mogą czekać nawet dwa lata. A ile trwa terapia na NFZ? To zależy od zakresu refundacji. NFZ przewiduje od 6 do 75 sesji w ciągu roku, w zależności od potrzeb pacjenta.

Psychoterapia w poradni Konteksty

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem psychoterapii i właśnie rozważasz swoje opcje – zachęcamy do konsultacji ze specjalistami z poradni Konteksty (https://konteksty.net/psychoterapia/). W trakcie rozmowy na pewno będziesz mieć okazję, aby spytać się, ile trwa psychoterapia nerwic lub innych zaburzeń według doświadczenia terapeuty i na tej podstawie zaplanować kolejne kroki.

Artykuł sponsorowany

Ocet jabłkowy w codziennej diecie

Redakcja fartuszek.com.pl

Witaj na blogu pełnym pasji i inspiracji. Znajdziesz u nas wiele ciekawych przepisów, informacji na temat zdrowej diety, ciekawych sportów, zdrowia i stylu życia, który każdego dnia będzie rozwijał cię fizycznie i mentalnie! Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile trwa psychoterapia

Ile trwa psychoterapia?

18 stycznia, 2025

Włoski Aperol
Odbudowa zęba na pinach

Jesteś zainteresowany reklamą?