Problem utraty zębów dotyka szerokiej grupy osób. Do jego przyczyn zalicza się niewystarczającą higienę, liczne schorzenia, urazy czy fizjologiczne procesy degeneracyjne. Jest to poważny problem, który odbija się negatywnie na funkcji narządu żucia oraz doprowadza do nieprawidłowego zgryzu. Alternatywą dla protezowania jest w tym wypadku odbudowa zęba materiałem kompozytowym, dzięki któremu możemy odzyskać piękny uśmiech. Rekonstrukcja zęba to propozycja dla osób ze zniszczonymi koronami, ale z zachowanymi korzeniami. Czym dokładnie jest odbudowa zęba na pinach? Jak wygląda ta procedura i co należy o niej wiedzieć? Sprawdźmy!
Pin stomatologiczny- podstawowe informacje i zalety tego rozwiązania
Piny stomatologiczne inaczej nazywane okołomiazgowymi to specjalistyczne elementy mocujące, zaliczane do stałych części protetycznych. Wykorzystuje się je w celu odbudowy utraconego fragmentu zęba na bazie, czyli jego pozostałej, zdrowej części. Elementy te są konieczne dla jego prawidłowego umocowania. Piny tworzy się z tytanu, dzięki czemu są wyjątkowo wytrzymałe. Materiał ten jest biokompatybilny, a więc wykazuje zgodność z naturalnymi tkankami. Korzystając z niego, nie musimy więc martwić się o wystąpienie stanów zapalnych czy reakcji alergicznych.
Piny wykazują się też kompatybilnością z innymi materiałami, co jest ich niewątpliwą zaletą. Pozwalają na szybkie i łatwe umieszczenie, modelowanie, czy niezbędne doginanie po ich założeniu. W każdym przypadku gwarantują stabilne, solidne i precyzyjne osadzenie. Warto dodać, że piny znajdują wszechstronne zastosowanie. Ich zaletą jest też to, że przeciwdziałają rotacji odbudowanego fragmentu zęba, czego nie zapewnia pojedynczy wkład.
Jak wygląda odbudowa zęba przy użyciu pinów? Komu jest zalecana?
Odbudowa zęba na pinach to procedura umożliwiająca naprawienie korony na istniejącym, naturalnym korzeniu. Zabieg ten polecany jest osobom, którym zależy na stałej odbudowie oraz trwałej strukturze zęba. Chcąc odbudować zęby przy użyciu tych elementów, niezbędne jest ocenienie stanu zdrowia pozostałego korzenia. Pierwszym etapem jest więc konsultacja stomatologiczna, uwzględniająca wywiad i badanie. Kolejnym etapem jest dokładne oczyszczenie oraz obrobienie zęba, a także przygotowanie jego kanału, w którym to znajdzie się pin. Stomatolog, wykorzystując specjalne wiertła do pinów, wkręca do korzenia dany element, po czym wykonuje utwardzenie miejsca, przy użyciu lampy polimeryzacyjnej. Na koniec trzeba zdjąć górną osłonę pinu, po czym wykonać koronę.
Piny okołomiazgowe to skuteczny sposób na odbudowę uszkodzonych fragmentów zębów. Znajdują one także zastosowanie w protetyce stomatologicznej.
Artykuł sponsorowany